Εφές - Ερυθρός Αστέρας 72-59: Σοβαρεύτηκε και κέρδισε (highlights)

Η Εφές Αναντολού επικράτησε με 72-59 του Ερυθρού Αστέρα στην Κωνσταντινούπολη ανεβάζοντας… ταχύτητα στην τελευταία περίοδο με κορυφαίους τους Μίτσιτς και Κλάιμπερν

Η Εφές Αναντολού… πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και επικράτησε με 72-59 του Ερυθρού Αστέρα στην Κωνσταντινούπολη για την 1η αγωνιστική της EuroLeague.

Στο πρώτο μέρος οι Σέρβοι ήταν άκρως ανταγωνιστικοί και έβρισκαν τον τρόπο να είναι κοντά στο σκορ (35-32 στο 18’) με τους Τούρκους πάντως να κλείνουν το δεύτερο δεκάλεπτο με 35-34.

Με τους Μίτσιτς, Κλάιμπερν να ανεβάζουν στροφές όμως η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βρήκε λύσεις στην επίθεση και… ξεκόλλησε τους Σέρβους από την πλάτη της.

Προηγήθηκε με 68-55 στο 35’ και καθώς ο Ερυθρός Αστέρας δεν είχε τον τρόπο να ανατρέψει την κατάσταση, η Εφές έφτασε στην επικράτηση με το τελικό 72-59
Τα δεκάλεπτα: 17-14, 35-34, 56-50, 72-59

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 10 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπράιαντ 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 19 (6/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Αρνά, Τουντσέρ, Πλάις 2, Μίτσιτς 16 (2/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Εμπαγιέ 6 (1), Πολονάρα 5 (1), Ζίζιτς 6 (5 ριμπάουντ), Ντάνστον 4.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιοβάνοβιτς): Λαζάρεβιτς 6 (2), Άνταμς 9 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Μίτροβιτς 3 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λάζιτς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ιβάνοβιτς 9 (1/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Μάρκοβιτς (0/3 σουτ, 3 ασίστ), Πετρούσεβ 6 (6 ριμπάουντ), Τόπιτς, Μπέντιλ 13 (1).