Μπάγερν Μ.- Παναθηναϊκός 76-71 : Τον… καθάρισε ο Μπάλντγουιν! (highlights)

Με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού Γουέιντ Μπάλντγουιν να κάνει εκπληκτική εμφάνιση η Μπάγερν κέρδισε στο Μόναχο με 76-71 τον Παναθηναϊκό υποχρεώνοντάς τον στη 17η ήττα του στην Euroleague.

Μια ακόμα ήττα, τη 17η στην Euroleague, γνώρισε ο Παναθηναϊκός, καθώς έχασε με 76-71 από τη Μπάγερν στο Μόναχο.

Παρά την μαχητικότητά τους οι «πράσινοι» στο τέλος ξέμειναν και πάλι από λύσεις στην οργάνωση του παιχνιδιού και… εκτέθηκαν από τον τρομερό Μπάλντγουιν.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού είχε 27 πόντους με 7/11 διπ. και 6 ασίστ προκαλώντας τεράστια προβλήματα στην άμυνα του «τριφυλλιού».

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς αρκετά καλά παίζοντας με συνεχή κίνηση στην επίθεση και σωστές τοποθετήσεις στην άμυνα με τον Κάτας να παίρνει λύσεις από όλους τους παίκτες,.

Η Μπάγερν είχε εγκλωβιστεί στην καλή αμυντική λειτουργία των «πρασίνων» με τον Μπόλντγουιν να είναι άστοχος και να μην μπορεί να κάνει το παιχνίδι που τον βολεύει.

Ετσι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 24-35 στο 17’, αλλά στο σημείο εκείνο ανέλαβαν δράση οι… Μακ και Καλαϊτζάκης. Ηταν οι καλύτεροι παίκτες της Μπάγερν, καθώς με απανωτά λάθη και παιδικές αντιδράσεις έδωσαν το δικαίωμα στους Γερμανούς να κάνουν την αντεπίθεσή τους και με 13-1 επι μέρους σκορ να παίρνουν το προβάδισμα με 37-36 στο ημίχρονο.

Είναι δεν χαρακτηριστικό ότι ο Καλαϊτζάκης με τη λήξη του δεκάλεπτου χτύπησε στα γεννητικά όργανα τον Μπάλντγουιν την ώρα που ευστοχούσε σε τρίποντο με συνέπεια να κάνει αντιαθλητικό!

Ο δε Μακ χάρισε τρεις αιφνιδιασμούς στη Μπάγερν με ισάριθμα λάθη στις πρώτες πάσες των συστημάτων της ομάδας του…

Οι Γερμανοί με τον Μπάλντγουιν να… παίρνει φωτιά πήραν διαφορά 8πόντων (50-42 στο 24’) μια και ο Παναθηναϊκός είχε χάσει τη… γη κάτω από τα πόδια του.

Παρόλα αυτά κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 57-55.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού όμως ήταν ασταμάτητος και κατάφερε να βάλει τη Μπάγερν σε… τροχιά νίκης, καθώς εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των «πρασίνων».

Η Μπάγερν προηγήθηκε με 72-64 στο 38’ με τον Παναθηναϊκό να μειώνει κυρίως με βολές του Χεζόνια σε 74-69 στα 47’’, αλλά ο Σαντ-Ρος έκανε λάθος στα (28’’) και οι Γερμανοί… άρπαξαν τη νίκη με το τελικό 76-71.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 37-36, 57-55, 76-71

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ Μπαμπ 2 (1/6 σουτ), Μπάλντγουιν 27 (7/11 διπ., 2/5 τριπ., 7/7 βολ., 4 ρ., 6 ασίστ, 3 κλ.), Κράμερ, Σίλεϊ (0/3 σουτ), Ρέινολντς 10, Λούτσιτς 14 (3), Ζίπσερ 7 (1), Γκιστ 5 (5 ρ.), Τζόνσον 4, Σίσκο 3, Ραντόσεβιτς 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ 5 (1/4 σουτ, 4 λ.), Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 10 (2), Όγκαστ 8, Χεζόνια 14 (1/4 τριπ., 4 ρ., 2 κλ., 2 λ.), Κασελάκης 3 (1), Καλαϊτζάκης, Ουάιτ 5 (1/4 βολ., 8 ρ., 3 ασίστ), Μήτογλου 6, Μπεντίλ 8 (8 ρ., 4 λ.), Σαντ Ρος 2 (5 λ.).