ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 76-56: Μόνη στο ΟΑΚΑ η Ένωση... (highlights)

Δια περιπάτου η ΑΕΚ νίκησε τον ΠΑΟΚ με 76-56, στην επανάληψη του αγώνα των δυο ομάδων - Αποβλήθηκε ο Παπαθεοδώρου

Στην πολυσυζητημένη επανάληψη του αγώνα των δυο ομάδων, αυτή τη φορά δεν είχαμε …θρίλερ, με την ΑΕΚ να παίρνει άνετα τη νίκη στο ΟΑΚΑ με 76-56. Η Ένωση ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-3, ενώ ο ΠΑΟΚ που είχε ένα τραγικό α΄ δεκάλεπτο, πήγε στο 6-6. Μασιούλις (18π.) και Λάνγκφορντ (14π.) πρώτοι σκόρερ της ΑΕΚ, ενώ από τον ΠΑΟΚ μοναδικός διψήφιος ήταν ο Κονατέ (13π.).

Η ΑΕΚ μπήκε με ορμή και προηγήθηκε με 9-0, με τον ΠΑΟΚ να σημειώνει το πρώτο του καλάθι στο 5΄! Ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν …υπνωτισμένος και η Ένωση έκανε το 22-2! Σκορ α΄ δεκαλέπτου …26-6, με τον ΠΑΟΚ να έχει 1/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 5 λάθη.

Παρά τις αλλαγές του Λυκογιάννη, η ΑΕΚ ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο παρκέ και πήγε στο 34-14. Ο ΠΑΟΚ κάπως …ξύπνησε, αλλά η διαφορά ήταν μεγάλη και οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο στο +17 (44-27). Μασιούλις (13π.) και Λοτζέσκι (11π.) πρώτοι σκόρερ της ΑΕΚ που σούταρε με 72% στα δίποντα και 40% στα τρίποντα. Ο ΠΑΟΚ είχε 8/22 σουτ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη. Σταθερά με το πόδι στο γκάζι η ΑΕΚ, ανέβασε τη διαφορά στους 23 (52-29). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Ένωση μπροστά με 61-39. Το ενδιαφέρον είχε χαθεί προ πολλού, με τον ΠΑΟΚ να περιμένει απλά να τελειώσει το …μαρτύριό του. Η ΑΕΚ συνέχιζε να κάνει ό,τι ήθελε και εκτόξευσε τη διαφορά στους 26 (73-47). Τελικό σκορ 76-56.

* Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου αποβλήθηκε στην γ΄ περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 44-27, 61-39, 76-56

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 4, Μασιούλις 18 (6ρ, 3ασ), Μωραϊτης 5 (5ασ, 3κλ), Λοτζέσκι 11, Κίνγκσλεϊ 6 (8ρ), Λάνγκφορντ 14, Ζήσης 6, Γόντικας, Ρογκαβόπουλος 9, Σλότερ 3 (5ρ).

Ομαδικά στατιστικά: 21/31 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 22/22 βολές, 33 ριμπάουντ (24-9), 15 ασίστ, 20 λάθη, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 8, Τσαλμπούρης, Κακλαμανάκης 6, Καμπερίδης, Μήτρου-Λονγκ 4, Μπιτς 7 (3κλ), Κονατέ 13 (7ρ), Λοβ 9, Μαργαρίτης 4, Παπαντωνίου 2 (5ρ, 5ασ), Τέρνερ 3.

Ομαδικά στατιστικά: 18/41 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 14/18 βολές, 27 ριμπάουντ (15-12), 8 ασίστ, 19 λάθη, 6 κλεψίματα, κανένα κόψιμο