Ολυμπιακός Β΄-Κολοσσός Ρόδου 71-78: «Έπεσε» μαχόμενος!

Η Αναπτυξιακή ομάδα του Ολυμπιακού έχασε από τον πιο έμπειρο και με ξένους παίκτες Κολοσσό Ρόδου, με 78-71 για τη Β΄ φάση του Κυπέλλου αλλά αποκλείστηκε με ψηλά το κεφάλι.

Εξ αρχής η αποστολή του ήταν δύσκολη καθώς θα αντιμετώπιζε ομάδα της Α1 και με ξένους παίκτες απέναντί του, αλλά ο Ολυμπιακός Β΄, η αναπτυξιακή ομάδα του Ολυμπιακού μπορεί να έχασε από τον Κολοσσό Ρόδου (του πρώην ερυθρόλευκου Νίκου Αρσενόπουλου) με 78-71 και να αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου, αλλά έκλεψε τις εντυπώσεις. Πάλεψε μέχρι τέλους και δεν παράτησε στιγμή να διεκδικεί τη νίκη για την… υπέρβαση.

Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Χρηστίδης με 13 πόντους και ακολούθησαν οι Κολοβέρος με 14 και Νικολαΐδης με 12, ενώ για τον Κολοσσό ο Άρτις είχε 15 πόντους, ο Λάιλ 13 και οι Καντέρ, Λιάπης από 12.

Οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη ξεκίνησαν καλά στο ματς, με τους Μελισσαράτο, Τσόχλα και Νικολαϊδη να τραβάνε στο σκορ και να είναι κοντά στους φιλοξενούμενους (10-11), αλλά στη συνέχεια ο Κολοσσός έδειξε την εμπειρία του και κατάφερε να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο μπροστά με 10-18, χάρη στους Ξανθόπουλο και Λιάπη.

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός με τους Λάιλ και Καντέρ κατάφερε να ανεβάσει κι άλλο τη διαφορά κάνοντας το 15-23, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση και με τους Τσάμη και Χρηστίδη μείωσαν σε 21-25. Ο Έλληνας σέντερ μάλιστα, ο οποίος είναι μέλος και της αντρικής ομάδας του Ολυμπιακού ήταν αυτός που κρατούσε τους Πειραιώτες κοντά στο σκορ (26-29), με 2.30 για τη λήξη του πρώτου μέρους, ωστόσο οι Άρτις και Ξανθόπουλος κατάφεραν και έδωσαν διαφορά ασφαλείας με τη λήξη της 2ης περιόδου με 27-28 (17-20 επιμέρους). Πολύ καλός για τον Κολοσσό και ο Καντέρ, ο αδερφός του Τούρκου ΝΒΑερ των Σέλτικς που είχε 8 πόντους στο ημίχρονο, με τον Χρηστίδη να τελειώνει με 9.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο 3ο δεκάλεπτο ήταν σαφώς πιο βελτιωμένοι και αποφασιστικοί. Με τους Παπαδιονυσίου, Μελισσαράτο και Νικολαΐδη κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ στην 3η περίοδο με 24-20 και να έχουν από κοντά τον Κολοσσό, ο οποίος βασίζονταν στους ξένους του, Λάιλ, Καντέρ και Άρτις και έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με 51-58.

Στην τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν την προσπάθειά τους για διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από το ματς, αλλά η ποιότητα των φιλοξενούμενων με τους ξένους και πιο έμπειρους ήταν αδιαμφισβήτητη με αποτέλεσμα να κρατάνε μια διαφορά ασφαλείας και να κερδίζουν το ματς και την πρόκριση. Το τελικό 71-78 σχηματίστηκε ύστερα από διαδικασία βολών για τις δύο ομάδες.

Τα Δεκάλεπτα: 10-18, 27-28, 51-58, 71-78.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β' (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 9 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Κουρτίδης, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 12 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Κολοβέρος 14 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Τσόχλας 4 (2/8 σουτ, 3 ασίστ), Σκουλίδας 6 (2/2 τρίποντα), Κάδρας, Χρηστίδης 13 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τσάμης 5 (1), Μελισσαράτος 9 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Καμαριανός 2, Ξανθόπουλος 10 (3/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Λάιλ 13 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άρτις 15 (6/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Λιάπης 12 (2), Αρσενόπουλος 1, Καντέρ 12 (4/5 βολές, 4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπιλλής 3 (1), Τούμπα 2 (10 ριμπάουντ), Γκόινς 8 (4/10 σουτ)