Ρίγα - Περιστέρι 60-57: Αποκλεισμός στο… παρά ένα! (highlights)

Το Περιστέρι χρειαζόταν νίκη με 4 πόντους για να προκριθεί στους «16» του BCL, αλλά έχασε με 60-57 από τη Ρίγα στη Λετονία και αποκλείστηκε από τη διοργάνωση

Το Περιστέρι… άγγιξε την πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL, αλλά… ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος είδε να γκρεμίζονται οι ελπίδες του, καθώς δέχθηκε τρίποντο στην εκπνοή και έχασε με 60-57 από τη Ρίγα στη Λετονία.

Έτσι αποκλείστηκε από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις πραγματοποιώντας πάντως πολύ καλή εμφάνιση για ένα ημίχρονο.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ξεκίνησε άθλια το παιχνίδι. Χωρίς αρχή και τέλος σε άμυνα και επίθεση, έγινε… έρμαιο στα χέρια των Λετονών και ειδικότερα του Όλμαν.

Ο Αμερικανός πρώην παίκτης του Λαυρίου σκόραρε, πάσαρε, έπαιρνε ριμπάουντ και η άμυνα των φιλοξενουμένων αδυνατούσε να τον περιορίσει.

Στην επίθεση οι «κυανοκίτρινοι» ήταν στατικοί «εγκλωβισμένοι στην άμυνα ζώνης της Ρίγα με συνέπεια η διαφορά να φτάσει στους 18 πόντους (28-10 στο 12’) για τους γηπεδούχους!

Το Περιστέρι προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση με τους Μπουρούση, Πέτεγουει, αλλά και πάλι οι Λετονοί είχαν στα χέρια τους τον έλεγχο και την πρωτοπορία στο σκορ με τη λήξη του πρώτου μέρους (40-27). Οι Περιστεριώτες είχαν 1/9 τρίποντα, ενώ ο Όλμαν είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως με τους Μπουρούση και Σαλούστρο να δίνουν πολύτιμες λύσεις ο πρώτος στη ρακέτα, ο δεύτερος στο μαρκάρισμα του Όλμαν το Περιστέρι επέστρεψε για τα καλά στο ματς μειώνοντας σε 46-43 στο 28’!

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ένα… θρίλερ με το Περιστέρι να ισοφαρίζει σε 52-52 στο 36’, αλλά η Ρίγα προηγήθηκε με 57-52 στο 38’.

Ο Μπουρούσης ισοφάρισε σε 57-57 στα 5’’ πριν τη λήξη του αγώνα και το Περιστέρι είχε την ευκαιρία να πάει το ματς στην παράταση, αλλά ο Ζόρικς με τρίποντο στο 1’’ πριν το τέλος έκανε το 60-57 και… ξέρανε τους «κυανοκίτρινους»!

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 40-27, 48-43, 60-57

ΡΙΓΑ (Γκαϊλίτις): Όλμαν 17 (1/5 τριπ., 7 ρ., 7 ας, 4 λ.), Κάιζερ 3 (1/6 σουτ, 12 ρ., 4 λάθη), Μάντσεν 5 (10 ρ.), Σκέλε 10 (1/5 τρ., 8 ρ.), Ζόρικς 10 (2), Άτε 11 (3/9 τριπ.), Κοχς, Πινέιρο 4 (0/5 τριπ.), Βίτολς.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μπουρούσης 19 (6/7 διπ., 1/3 τριπ., 4/4 βολ.), Κρόκετ 8 (0/4 τριπ., 5 ρ.), ΜακΛιν 4 (2/10 σουτ, 10 ρ.), Πέτεγουεϊ 11 (3/10 διπ., 1/6 τριπ., 2/3 βολ., 6 ας), Σαλούστρος 5 (1), Χάροου, Τζόουνς 2 (1/9 διπ., 9 ρ.), Καράμπελας 8 (2), Βασιλόπουλος.