Euroleague ANGT: Έχασαν οι Έφηβοι του Ολυμπιακού 99-87 από τον Ερυθρό Αστέρα (pic)

Στην πρεμιέρα του Euroleague Basketball ADIDAS Next Generation Tournament ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα.

Παρότι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 5-0, ο Ερυθρός Αστέρας γρήγορα ανάτρεψε το σκορ σε 7-5 και στη συνέχεια βρέθηκε να προηγείται και με 18 πόντους τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Τελικά, οι Σέρβοι πήγαν στα αποδυτήρια με την διαφορά στους 16.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μισό, ωστόσο τον "πρόδωσαν" τα αμυντικά του λάθη, με συνέπεια η διαφορά να φτάσει μέχρι τους 23 πόντους στο 26'. Μέσα σε δύο λεπτά οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 15 πόντους χάρη στους Τσουμάνη, Οικονόμου και Δρίτσα.

Στο σημείο αυτό το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου 20 λεπτά λόγω προβλήματος στον ηλεκτρονικό πίνακα.

Στο 36' ο Ολυμπιακός πλησίασε στους 4 πόντους, χάρη στις επιθετικές αρετές των Ποκουσέφσκι και Τσουμάνη, αλλά και την φοβερή άμυνα ζώνης, ωστόσο οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη υπέκυψαν στην δύναμη και το ταλέντο των γηπεδούχων και ηττήθηκαν 99-87.

Δεκάλεπτα: 27-20, 53-37, 78-59, 99-87