H Mπαρτσελόνα ξέσπασε στη Μπούργος μετά τη Μπάγερν

H Mπαρτσελόνα νίκησε με 84-69 τη Μπούργος, καταφέρνοντας να ξεσπάσει μετά το 2-2 στο Μόναχο από τη Μπάγερν.

Μετά την ήττα από τη Μπάγερν στο Μόναχο, ο Γιασικεβίτσιους ξέσπασε για το πώς διαχειρίστηκε αυτός και οι παίκτες του το Game 4. ”Το να πω ότι νιώθω ντροπή για το πως προετοιμαστήκαμε είναι υποτιμητικό. Ελπίζω οι παίκτες να νιώθουν ντροπή, γιατί εγώ νιώθω”

Η Μπαρτσελόνα φαίνεται πως… έμαθε από την αντίδραση αυτή και αυτό φάνηκε στο ματς με τη Μπούργος, το οποίο και πήρε με 84-69. Για την ακρίβεια, στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, μιας και στην ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 29-30, για να ακολουθήσει ένα επιμέρους 55-39.

Η τρίτη περίοδος ήταν και το κομβικό σημείο του αγώνα, με τη Μπαρτσελόνα να παραμένει πρώτη στην ACB με 24-7, την ώρα που οι ηττημένοι παραμένουν 17οι με 9-22. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν Αμπρίνες με 15 πόντους-4 ριμπάουντ, ενώ από 10 είχαν οι Ντέιβις και Σανλί. Ο Μίροτιτς δεν αγωνίστηκε ενώ ο Καλάθης είχε 7 πόντους-4 ασίστ σε μόλις 13′. Για τη Μπούργος, δεν ήταν αρκετός ο Γκαρσία με 18 πόντους.

Θυμίζουμε ότι η Μπαρτσελόνα έχει μπροστά της τον ”τελικό” με τη Μπάγερν στη Βαρκελώνη (3/5, 21:00), με τον νικητή να προκρίνεται στο Final Four της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 29-30, 59-45, 84-69